שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
page

מה לומדים בהשתלמות נוטריונים?

מאת: אלעד שניר, צוות אתר Israelnotary

השתלמות נוטריונים מועברת על ידי המכון להשתלמות עורכי דין. במאמר הבא נסביר מה משמעות ההשתלמות עבור נוטריון, מה הם נושאי הלימוד ומה היא המטרה המרכזית.

על מנת להחזיק בתואר נוטריון יש צורך בעמידה בתנאים מוקפדים של ועדת הרישיונות ומשרד המשפטים. בנוסף, נוטריון נמדד על פי כללי אתיקה מחמירים אשר מייצגים נאמנה את החשיבות של הנוטריונים ואת הקשר ביניהם לסמכויות בית המשפט. באופן כללי, חשוב לזכור כי ועדת הרישיונות שהיא חלק מהמחלקה לרישוי נוטריונים היא זו אשר מעניקה את הרישיון הנכסף.

ההשתלמות היא תנאי לקבלת רשיון נוטריון

סמכותיה של ועדת הרשיונות וסמכויות של נוטריון באופן כללי קבועים בחוק הנוטריונים. בסעיף 2 (ג) לאותו חוק מצוין כי ועדת הרישיונות רשאית להתנות מתן רישיון נוטריון בהשתתפות בהשתלמות. כמו במקצועות אחרים, גם בהשתלמות זו המטרה היא לייצר סטטוס קוו, להגדיר ערכים משותפים ולרכוש ידע מקצועי ספציפי. למרות שבתחילת דרכו של החוק לא חלה חובה על השתתפות בהשתלמות, כיום היא מהווה תנאי חד משמעי לקבלת רשיון נוטריון.

מטרת ההשתלמות והסוגיות מולן מתמודד נוטריון

סקירה של הנושאים המרכזיים המרכיבים את השתלמות הנוטריון עשויה ללמד אותנו מעט על הקשיים והאחריות החלה על תפקיד ציבורי מן הסוג הזה. המכון להשתלמות עורכי הדין הוא זה שמוסמך לערוך השתלמות נוטריונים בישראל. ההשתלמות מתחילה בהרצאות מבוא, כאשר כמה שעות גם מוקדשות ללמידה יסודית של האישורים השונים הנדרשים מנוטריון. בצורה כזו יכול הנוטריון להתחיל את עבודתו כשהוא בקיא בסעיפי החוק הרלוונטיים ומכיר היטב את המסמכים עליהם הוא נדרש לחתום. בנוסף על כך, כל השתלמות נוטריונים כוללת שיעורי חקיקה בהם מוסדרות הפעילויות הנוטריוניות. בין היתר ניתן למצוא בהשתלמות הרצאות לגבי סוגיות מרכזיות שונות מולם מתמודדים נוטריונים ברחבי העולם, במטרה ללמוד מהטעויות בעבר ולהפיק לקחים לעתיד.

מבנה השתלמות הנוטריונים

ההשתלמות כולה אורכת 8 שעות בלבד ולכן אינה נחשבת ארוכה. המטרה הכללית היא כאמור הקניית הידע הנדרש לביצוע ומתן השירותים הקבועים בחוק הנוטריונים. המרצים המעבירים את התכנים בהשתלמות כפי שיובאו להן הם נוטריונים בעצמם, מה שמוסיף מימד של ניסיון, ותק ואמינות. ניתן לפלח את הנושאים העולים לדיון במהלך ההשתלמות לחמישה חלקים:

1. מבוא – בחלק זה של השתלמות נוטריונים מועבר רקע כללי על המוסד כפי שהתפתח בישראל. נוטריון חייב להכיר את ההיסטוריה של מוסד הנוטריונים, אשר מתחיל כבר בתקופת האימפריה העות'מאנית.

2. פרקטיקה – בחלק זה של ההשתלמות נלמדות טכניקות פרקטיות למימוש סמכויות נוטריון ולמתן אישורים. עורכי הדין הניגשים להשתלמות מתמודדים בשלב הזה עם אימות חתימה, תרגום נוטריוני, אישור חיים ואישורים אחרים. בנוסף, מטרת השלב הזה בהשתלמות היא לתת כלים לזיהוי מבצע הפעולה ולבדיקת כשירותו.

3. שכר – נוטריון כפוף לתעריפים הנקבעים על ידי משרד המשפטים. במהלך ההשתלמות מוסברים לעורכי הדין העקרונות העומדים מאחורי קביעת התעריפים של שכר הטרחה.

4. חקיקה – פעילות מוסד הנוטריון נקבעת על פי חוק הנוטריונים ותקנותיו, אך ישנם גופים נוספים המשפיעים על החקיקה כגון אמנת האג וחוק יחסי הממון בין בני זוג. היכרות עם הגופים הללו הכרחית על מנת לבצע את פעילותו של הנוטריון בצורה הוגנת ותקנה.

5. סוגיות – בחלק זה של ההשתלמות עולות לדיון סוגיות אתיות ומקצועיות. מתוקף תפקידו נאלץ נוטריון להתמודד עם מצבים בלתי צפויים. מטרת ההשתלמות היא לספק לו את כל הכלים הדרושים להפגנת אחריות ולעמידה מול תנאי שיפוט משמעתי.

השתלמות הנוטריונים היא דרך נוספת לחזק את אחד המוסדות הבולטים בישראל ובעולם. כל עורך דין העובר השתלמות ויודע מה מצופה ממנו בתפקיד נוטריון מקבל כלים חשובים, אותם הוא מבטא לאחר מכן בביצוע סמכויותיו.

לקריאה נוספת באתר ראה:

שכר נוטריון

נוטריון ברמת גן

צוואה נוטריונית

נוטריון בתל אביב

חותמת אפוסטיל

Call Now Buttonדילוג לתוכן