שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
page

רשלנות רפואית – האם ניתן להימנע?

מאת: שירה אלה

רשלנות רפואית, עלולה לגרום לנזקים פיזיים ונפשיים חמורים. תביעות רבות בגין עילה זו, מוגשות בישראל ועל כן, עולה השאלה, האם ניתן להימנע מרשלנות רפואית.

המודעות לשכיחותה של רשלנות רפואית, מובילה רבים מן הציבור, לנקוט באמצעי זהירות שונים ואין ספק כי אלו מצמצמים באופן משמעותי, את הסיכוי לרשלנות רפואית.

במאמר זה נתמקד בשלושת אמצעי הזהירות המרכזיים:

ראשית, בחרו את הרופא שלכם בקפידה. וודאו היטב כי הוא מומחה בתחום הרפואי הרלוונטי וכי הוא בעל ניסיון בביצוע הבדיקות או הטיפולים, אותם אתם צריכים לעבור.

שנית, קבלו תמיד חוות דעת נוספת. כך תוכלו להיות שקטים כי האבחנה שניתנה לכם ודרכי הטיפול שהוצעו, הם הנכונים והמתאימים.

שלישית, היו מטופלים אקטיביים! קראו על הבעיה הרפואית שלכם באינטרנט, אל תחששו לשאול שאלות בפורומים הרפואיים ולהציג את החששות שלכם בפני הרופא המטפל. ככל שתקבלו יותר מידע, כך תקטינו את הסיכוי של רשלנות רפואית.

בחירת הרופא המטפל

הצעד הראשון להימנעות מרשלנות רפואית, הוא בחירה נכונה של הרופא. יש לפנות אך ורק לרופא מומחה, בעל שם ומוניטין מקצועי.

מטבע הדברים, המומחים הטובים ביותר, הם העסוקים ביותר ולא פעם, נדרשת המתנה עד לקבלת תור. מטופלים רבים, מעדיפים לסיים עם ההליך הרפואי, בהקדם האפשרי ועל כן, פונים לרופא הזמין ביותר.

חשוב מאוד שלא להתפשר על מקצועיות הרופא ואם אין המדובר בהליך חירום, כדאי לחכות לתור פנוי אצל הרופא המומחה. כך תדעו כי אתם בידיים טובות.

מניעת רשלנות רפואית, קשורה גם לטיבו של המרכז הרפואי, בו תטופלו. נהלי העבודה של המקום, מקצועיות הצוות וכיו"ב, הם פקטורים משמעותיים מאוד לאיכות הטיפול שתקבלו. על כן, אל תסתפקו בבחירת הרופא, אלא גם וודאו כי הטיפול יתבצע במרכז רפואי טוב.

מונעים רשלנות רפואית – חוות דעת נוספת

פעולה פשוטה של פנייה למומחה רפואי נוסף, יכולה למנוע מקרים רבים של רשלנות רפואית. קבלת חוות דעת נוספת, חשובה משלושה טעמים:

1. אבחנה : פניתם לרופא אחד וניתנה לכם, אבחנה הרפואית. על מנת להיות בטוחים כי האבחנה שקיבלתם נכונה, יש לפנות למומחה נוסף.

2. דרכי טיפול : לחלק ניכר מן הבעיות הרפואיות, יש מספר דרכי טיפול. המומחה הרפואי אליו פניתם, ממליץ על דרך טיפול מסוימת, על פני אחרות אך ההחלטה, היא שלכם. אין ספק כי כשיש מספר אופציות, לא קל להחליט על המתאימה ביותר. קבלת חוות דעת נוספת לעניין אופן הטיפול, תסייע לכם לבחור נכון.

3. בירור נוסף : היה וחוות הדעת הנוספת שקיבלתם, שונה לחלוטין או במובן מסוים, מחוות הדעת הראשונה, כך תדעו כי עליכם להמשיך בבירור רפואי שיכלול גם פנייה לרופא מומחה נוסף.

היו מטופלים אקטיביים!

לפני הגעתכם לביקור אצל הרופא, גלשו באינטרנט וקראו אודות הבעיה הרפואית שלכם. לרשותכם, מאמרים רפואיים רבים, כתבות וכן פורומים רפואיים, המאפשרים לכם לשאול שאלות ולקבל מענה, ללא תשלום.

חובתו של הרופא היא לשאול אתכם אודות ההיסטוריה הרפואית, אלרגיה לתרופות וכיו"ב. אם בידכם מידע בעניינים אלו, שתפו את הרופא ווודאו כי הוא מתעד את הדברים בכתב. ככל שיהיה לרופא המטפל, יותר אינפורמציה לגביכם, כך תקטינו את הסיכוי לרשלנות רפואית.

הגשתם תביעת רשנות רפואית- איזה פיצויים אתם עשויים לקבל?

בעקבות סוגים שונים של רשלנות רפואית, נקבעו בפסיקה גובה פיצויים שונה. להלן נמנה מספר סוגים של רשלנות רפואית וסכומי הפיצויים הנהוגים בהם:

רשלנות רפואית בהריון ולידה– במקרים של רשלנות רפואית בהריון, או רשלנות רפואית בלידה,  לרוב נפסקים פיצויים בסכום גבוה. בתי המשפט מתייחסים למערך הבדיקות שנעשו ליולדת, אשפוזים, הפניות לרופאים נוספים, שכן בזכות קיום הליך רפואי הולם, ניתן לרוב למנוע מצבים של פגיעה באם או בילוד, ואף מוות. בתי המשפט מתייחסים לעגמת הנפש ולקשיים הכלכליים מהם סובלים הורים לילדים בעלי מומים, ובוחן אם בעקבות טיפול רפואי רשלני ניתן היה לגלות או למנוע את אותם מומים, וכן אם בעקבות גילוי המומים, היו מחליטים הורי הילוד על אי המשכת ההיריון.

רשלנות רפואית בטיפול שיניים– בתביעות בגין רשלנות רפואית שיניים, סכומי התביעה לרוב מסתכמים בעשרות אלפי שקלים. למשל, בת"א 105-06 בן דניאל נ' ד"ר מילר, ביקשה בן דניאל פיצוי בגין טיפול שיניים רשלני, אשר בעקבותיו נגרמו לה נזקים שונים. בעקבות התקנת גשרים על שיניהם, סבלה מקושי בלעיסה ובדיבור ומריחות לא נעימים. ביהמ"ש קבע כי בוצע בבן דניאל טיפול רשלני, וכי היא זכאית להחזר מלא בגין הטיפול וכן לפיצוי בגין כאב וסבל והחזר הוצאות, בסך כולל של 63,000 ₪.

האם ניתן למנוע רשלנות רפואית? נקיטת אמצעי זהירות, תצמצם משמעותית את הסיכוי לרשלנות רפואית. במאמר זה סקרנו שלושה מהמרכזיים שבהם: בחירה קפדנית של הרופא והמרכז הרפואי, פנייה לחוות דעת נוספת ואימוץ גישה אקטיבית כמטופלים.

Call Now Buttonדילוג לתוכן