שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666

עבירות צווארון לבן – מהן?

עבירות צווארון לבן הן עבירות פליליות. הן קשורות לרוב במעילת כספים או במרמה ומעורבים בהן בדרך כלל בעלי תפקידים בכירים, אנשים מכובדים בני המעמד הגבוה. יחד עם זאת, שלא כמו עבירות פליליות אחרות, עבירות צווארון לבן איננן כוללות אלימות כלשהי.

הסיבות לעבירות צווארון לבן

חוקרים, שבחנו לאורך השנים את בני הצווארון הלבן ואת העבירות המיוחסות להם, מצאו מספר מניעים מרכזיים לעבירות. המניע המרכזי לעבירות צווארון לבן הוא תאוות בצע. עבריינים מסוג זה אוהבים כסף, וגם כמה שיותר. הם יעשו ככל שביכולתם שיהיה ברשותם סכום כסף גבוה מאד, וגם אם זה כרוך במעילה ובמרמה. מניע נוסף לעבירות צווארון לבן הוא אהבת הסיכון. עברייני צווארון לבן ידועים כאוהבי סיכונים ומוצאים בפעולה שאותה הם מבצעים, בעברה עצמה, אתגר של ממש, אתגר מרגש במיוחד. ככל שיש להם יותר מה להפסיד אם ייתפסו, כך הריגוש שלהם מעצם הפעולה גבוה יותר. גם עברות על רקע אידאולוגי מוכרות כנפוצות יחסית בקרב עברייני צווארון לבן. עברייני אלה תופסים את ההונאה שלהם כצעד ערכי, שבו הם נוקטים כדי להביע את עמדתם בנוגע לעניין מסוים (למשל, בנוגע לרשויות המס והמיסים הגבוהים שהן גובות). גם נקמנות היא מניע נפוץ וגם הפחד מפגיעה באיכות החיים ובסטטוס הגבוה לאור הפסדים כספיים.

הטיפול בעברייני צווארון לבן

העונשים המוטלים על הנתפסים מבצעים עבירות צווארון לבן נקבעים בהתאם למידת חומרת המעשה. לעיתים מוטל קנס כספי על מבצע העבירה, כנס כספי המועבר למדינה. לעיתים עליו לשלם פיצויים לכל אלה שנפגעו מהמעשה שביצע ולעיתים, וכאן מדובר בעונש החמור ביותר, נקבע מאסר. המאסר נקבע לרוב במקרים שבהם נגנבים סכומי כסף גבוהים מאד או במקרים של שחיתות ציבורית. כאשר אלה הם בעלי תפקידים שונים, הנדרש רישיון מיוחד כדי לעסוק בהם, כמו במקצועות הרפואה או עריכת דין, העונש יכול להיות שלילת הרישיון ואיסור לעסוק באותו מקצוע.

עבירות צווארון לבן כיום

ניתן לראות כי כיום ישנה עלייה מדאיגה מאד במספר עבירות הצווארון הלבן. קשה להתעלם מהידיעות התקשורתיות הרבות בשנים האחרונות העוסקות בעבירות אלו, עבירות של מרמה, גניבה וגם שוחד של אישים בכירים או של בעלי תפקידים נחשבים. לעיתים הסיבות להן הן טעות אנוש או באי הבנתו של החוק, או במרבית המקרים מבצע העבירה מודע למידת חומרתה ובוחר לפעול באופן זה בכל זאת. המשטרה, כמו גם המדינה, מתייחסות לעבירות צווארון לבן בחומרה רבה וזו גם הסיבה לעונשים הכבדים המוטלים על העבריינים. לרשותם של הנתפסים עוברים עבירות כאלו, עומדים עורכי דין המתמחים בטיפול בעבירות צווארון לבן, עורכי דין מיומנים ומנוסים מאד המייצגים את החשוד אל מול כל הגורמים הרלוונטיים, לרבות בית המשפט.

 

 

Call Now Button