שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666

סוגיות משפטיות הקשורות לחיפוש עבודה

אם העבודה הקיימת די מאכזבת אתכם, הן מבחינת השכר והן מבחינת התפקיד, הגיע הזמן לחפש שנית. הרבה מאוד מקרים מגלים שמרבית מהישראלים לא מרוצים מעבודתם הנוכחית, וזאת משלל סיבות. חלקם בגלל בעיות משפחתיות או אישיות, חלקם מבחינת השכר, חלקם מבחינת התפקיד ואי יכולת להתקדם, וחלקם מעוניינים פשוט בעבודה מאתגרת ומעניינת הרבה יותר. והשאלה הגדולה מכולן – האם מותר לחפש עבודה בזמן שאנחנו נמצאים בעבודה נוכחית? מה בעצם החוק המשפטי אומר על כך? בואו נדבר על זה.

האם אפשר לחפש עבודה אחרת בזמן שאנחנו עובדים בעבודה נוכחית?

מדובר באחד מהשאלות המעניינות שמעסיקות את ראשם של ישראלים רבים, התשובה היא ללא ספק – כן. על פי החוק, אין סעיף שמגביל עובד לחפש עבודה אחרת גם בזמן שהוא מועסק בעבודה נוכחית. יחד עם זאת, מומלץ מאוד ליידע את העסק שאתם מחפשים עבודה נוספת, או עבודה אחרת. אז היכן הבעיה מתרחשת? במרבית מהמקרים, קיים "פחד גדול" שמונע מהעובד לספר לבוס על חיפושים של עבודה אחרת. מן הסתם, החשש די מוצדק, הבוס הגדול עלול לפטר את העובד, גם בשלבי החיפושים ההתחלתיים, ולכן אותו העובד מפחד לאבד את ההכנסה הקיימת והיציבה. ברוב המקרים, מרבית מהעובדים נוטים להשאיר את הנושא בסוד, ורק לאחר מציאת עבודה חדשה העובד נוטה לספר על תוכניותיו לבוס.

דבר כזה או אחר עלול להוביל לסכסוך משמעותי בין העובד לבין הבוס. הסכסוך ביניכם לבין הבוס הקודם, עלול לפגוע בעתידכם הכלכלי. בסופו של עניין, תצטרכו לספק המלצות מהבוס הקודם, ולא כדאי ללכלך את זה. יחד אם זאת, אין סעיף או חוק שמחייב אתכם להודיע על חיפוש עבודה חדשה בזמן שאתם מועסקים במקום אחר. כמו כן, כדאי ומומלץ להודיע לבוס שבועיים לפני עזיבתכם למקום עבודה חדש, זה רק יטיב.

האם אפשר לחפש עבודה חדשה במסגרת המשמרת הנוכחית?

אנחנו לא ממליצים בשום צורה לחפש עבודה חדשה בזמן שאתם עובדים בעבודה נוכחית. כמו כן, לא מומלץ לחפש עבודה בזמני המשמרת הנוכחיים של העבודה הקיימת, זה לא מכבד, וזה לא מוציא אתכם טוב. בנוסף, לא כדאי להסתיר מהבוס שאתם מחפשים עבודה חדשה, דברו איתו פתוח, אנחנו בטוחים שתגיעו להבנה. ובכל זאת, מה בעצם פסק הדין? מה החוק הישראלי אומר? אם במקרה כזה או אחר הבוס יידע על המעשים שלכם, החוק לטובתו, הוא יאפשר לו לטעון להפרת אמונים, וברוב המקרים התביעה תלך לטובתו. מלבד זאת, החוק יכול גם להציב למקום העבודה הנוכחי יכולת לפיטורים מיידים, קיזוז זכויות כספיים ומשכורות, וכמובן המלצות ממקום העבודה הנוכחי לא יתקבלו בברכה. בגלל סיבות אלה ואחרות, לא כדאי להיכנס לבור שאינכם יודעים כיצד לצאת ממנו, הימנעו מזה כמו מאש, היו אמיתיים עם מקום העבודה הנוכחי שלכם.

ללא ספק, ברוב המקרים, שיחה אישית ואמיתית עם הבוס תהיה נכונה יותר, ואף תיתן את בירכתו החיובית. אם בכל זאת אתם מתכננים לחפש עבודה חדשה, כדאי לעשות זאת מהמחשב האישי שלכם בבית, לא על חשבון שעות העבודה הנוכחיים, ולא במקום העבודה הנוכחי, זה לא ראוי ולא מכבד אף אחד.

האם ניתן לעבוד במקום עבודה מתחרה? תלוי בחוזה

ברוב המקרים, כאשר מדובר בחברה קטנה או עסק מקומי, הדבר כן מותר ואף אחד לא ימנע ממכם את זה. ומהצד השני, אם מדובר בחברה גדולה מאוד, חברה עם מסמכים סודיים, מוצרים בלעדיים, ברוב המקרים, יהיה קיים חוזה או סעיף שיאסור עליכם לעבוד בחברה מתחרה. למה? התשובה פשוטה, אם במקרים כאלה ואחרים תדליפו לחברה המתחרה מסמכים סודיים, נוסחות מיוחדים, או מוצרים בלעדיים, החברה השנייה עלולה להיפגע מזה קשה – מבחינה כלכלית. כמו כן, אותם הנתונים המודלפים עשויים ליצור מתחרה מוביל וראוי, כזה שעשוי לפגוע בתדמית החברה האחרת ובהכנסותיה. בעקבות זאת, לפני שאתם עושים צעד כזה או אחר, בדקו את חוזה ההתקשרות הקיים, בדקו שלא קיים סעיף שאוסר עליכם עבודה אצל חברה מתחרה. אם הלכתם כנגד החברה הנוכחית, אתם עשויים להיות חשופים לתביעות מבית המשפט, ולדברים לא נעימים.

בחנו את הנושא ואף התייעצו עם עו"ד המתמחה בסוגיות כאלה ואחרות.

אז מה ניתן לעשות – הפתרון הטוב ביותר

אם פוטרתם מהעבודה הנוכחית מסיבות כאלה ואחרות, אף לא ימנע ממכם את הזכות לחפש מקום חדש. במקרים אחרים, כאשר אתם עדיין במקום העבודה הנוכחי, ההמלצה הטובה ביותר היא לעשות חיפושים ולשלוח קורות חיים במטרה למצוא עבודה חדשה שמתאימה לכם. מומלץ וכדאי לעשות זאת מחוץ לשעות העבודה הנוכחיים, כדאי ליידע את הבוס, ולעשות זאת בזמנכם הפנוי בלבד.

מחפשים עבודה חדשה? הינה אתר מצוין להתחלת החיפושים עבור מקום עבודה חדש, הכירו את JobVideo. לפרטים נוספים בקרו באתר החברה – https://jobvideo.co.il/

Call Now Button