שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666

מתי נדרש אימות חתימה נוטריונית למסמכים?

אימות חתימה נוטריונית נדרש במסמכים שבהם יש צורך בוודאות מוחלטת, למעלה מכל ספק, לגבי זהות האדם שבחתימתו על המסמך מעיד הנוטריון כי הוא התייצב בפניו וכי הוא זיהה אותו.

אימות חתימתו של נוטריון נדרשת גם לצורך אישור הסכמי ממון. לא תמיד די בשירותיו של עורך דין בכלל  ושל עורך דין פלילי בפרט (כגון  במקרה שנדרשת הוכחה כי אדם מסוים הנדרש לחקירה הוא בחיים או כדי להפריך שמועה על מותו מטעם כל שהוא)  במצבים מסוימים עשויה להידרש חתימה של נוטריון.

תוקף משפטי למסמכים

אימות חתימה נוטריונית נותן תוקף משפטי לצוואה על פי חוק. נושא זה הוא הרה חשיבות מאחר שמדובר בכסף וברכוש. באמצעות אימות החתימה הנוטריון מאשר את זהות החותם על המסמך וכי הוא אכן היה צריך לחתום עליו ובעיקר כי חתימתו נעשתה מרצונו החופשי ובצלילות דעת. חתימה כזאת נדרשת גם כאשר חותמים על קבלת משכנתא מהבנק, על תרגום מסמך מחו"ל או מסמך שאמור להינתן בחו"ל ובייפוי כוח נוטריוני. במקרים אלה, ובאחרים, פירוש אימות חתימה נוטריונית הוא וידוא זהות החותם וראיה להעדר פגמים או שימוש לרעה בחתימה (או שהחתימה התבצעה, לדוגמה, באילוץ, בכפייה או באיום)

אימות החתימה נדרש לצורך מתן תוקף משפטי חד משמעי, שלא ניתן לערער עליו. כך באישור העתק נאמן למקור או תרגום. אימות כזה נדרש, לדוגמה, על מסמכים שיש להם משמעות כלכלית ו/או משפטית מרחיקת לכת: בביצוע פעולות מקרקעין,  בייפוי כוח לקבלת משכנתא, במתן ייפוי כוח בלתי חוזר לביצוע הליכים משפטיים או אחרים ועוד

על חשיבות אימות חתימה נוטריונית ניתן ללמוד גם מהעדרה: אי ביצוע אימות החתימה עלול להיחשב ולהוות עבירה פלילית, כגון במקרים שבהם הוכחת זהות של אדם נעשתה באמצעות אדם שלישי.

דווקא משום שלחתימה נוטריונית עשויה להיות משמעות רבה, חשוב לברר ולוודא מבעוד מועד על איזה מסמך נדרשת חתימה כזאת, כדי שהמסמך יהיה בתוקף. אם אתם מסתפקים בחתימה של עורך דין שאינו נוטריון אתם עלולים לבזבז זמן וכסף בגלל ההכרח לקבל חתימה נוספת ותקפה.

סוף מעשה במחשבה תחילה

על מנת להסיר ספק או בכלל לקבל מידע על אודות נחיצותו של אישור נוטריוני חשוב להתוודע מראש בנושא זה. אם אתם טסים לחו"ל ונושאים אתכם מסמכים חתומים על ידי עורך דין שאינו נוטריון בעוד תקופת המסמכים מחייבת חתימה של נוטריון ומותנית בחתימתו, אתם עלולים לגרום לעצמכם עגמת נפש, אבדן זמן וכסף יקרים ובעיקר לכתת רגליים בניסיון לאתר נוטריון מקומי.

על מנת לחסוך לעצמכם ולנוטריון זמן, חשוב להתייעץ אתו לפני שאתם באים לקבל את חתימתו ולברר מה בדיוק נדרש מכם להביא עמכם. כאנשים שומרי חוק וכמי שוודאי לא רוצים  להסתבך עמו חשוב לברר מראש את כל הפרטים, כדי שתוכלו לחיות בראש שקט.

Call Now Button