שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666

מניעת אפליה בעבודה

אפליה במקום עבודה יכולה להיגרם משלל סיבות בהן, דעות קדומות, אינטרסים כלכליים וכו'. כל הסיבות הללו מובילות לכך שהמעסיק מניח שהאדם שנמצא מולו, אינו מתאים לעבודה ושניתן להעסיק אותו בתנאים לא הוגנים וכמו כן, לגרום לפיטוריו או לגרום לו לרצות להתפטר וכל אלה משום שהוא שייך לקבוצות מסוימות. דוגמאות לקבוצות כאלה הן: נשים וגברים, נשים בהריון, דתיים וחילוניים, יהודים וערבים, אשכנזים ומזרחיים וכו'.

כאן נחדד שהזכות לעבוד בתנאים נאותים ולא בהעסקה תוך כדי ניצול ואפליה, היא זכות בסיסית. כאשר הזכות הזאת נפגעת, הרי שיש פגיעה משמעותית בשוויון הזדמנויות, מה שמוביל לפגיעה בכבוד של האדם ובחירות שלו ובהתאם לכך, פגיעה כזאת עשוי להיות הרת אסון שכן יכולה להתבטא גם בפגיעה בנפש ובגוף.

האם אתם סובלים מאפליה?

שימו לב, אפליה לא חייבת להיות ישירה ומכוונת רק לקבוצות אוכלוסייה מצומצמות, אלא היא יכולה להיות גם עקיפה. כאשר מדובר על אפליה עקיפה, הרי מדובר על כך שיש כל מיני דרישות שאינן רלוונטיות לצורך העבודה וביצוע התפקיד בפועל ובהתאם לכך אותן הדרישות, חוסמות אוכלוסיות מסוימות.

דוגמאות לאפליה בשלב קבלה לעבודה

להלן מספר דוגמאות פופולאריות מעולם העבודה:

-אם לא הזמינו אתכם לראיון עבודה בגלל הגיל או המוצא שלכם, הרי שמדובר על אפליה לכל דבר. אם נאמר לכם בשיחת הטלפון שהתקיימה, שאתם לא מתאימים כי לא תצליחו להשתלב חברתית, הרי שהמעסיק עובר על החוק.

-אם בראיון עבודה הפנו אליכם שאלות כמו למשל, "האם אתם לא מבוגר מדי לתפקיד?", גם כאן מדובר על אפליה ברורה כנגד המועמד או המועמדת.

דוגמאות לאפליה בתנאי העבודה ובכלל בקידום בעבודה

אלו הן הדוגמאות:

-יש לעובדים אחרים זכויות עודפות ועל כן תנאי העבודה הופכים ללא הוגנים.

-יש פגיעה בתנאי העבודה, שמתבטאת בהפחתת שכר וכמו כן בצמצום שעות העבודה.

-יש דרישות חיצוניות הקשורות לרמת המיומנות, המוכשרות והמקצועיות שלכם. הדבר גם לא תקין ופוגע בקבלת קידום בעבודה.

דוגמאות לאפליה בפיטורים עובדים או עובדות

אלו הן חלק מהדוגמאות הבולטות:

-המעסיק קבע כללים מפלים במקום העבודה. לדוגמה, איסור קיום שיחות ברוסית או בערבית ועל כן החליט לפטר את העובדים. הדבר לא תקין בכלל ונחשב לאפליה לכל דבר.

-העובדת בהריון או עוברת טיפולי פירות ועל כן המעסיק החליט לפטר אותה בשל מצב האישי.
גם כאן, העניין לא תקין בכלל.

קבלת ייעוץ משפטי

אם חוויתם מקרה של אפליה, אל תוותרו ובטח אל תשתקו. פנו בהקדם למשרד עורכי דין, שיש לו ניסיון בטיפול במקרים דומים. עורך דין לענייני עבודה יוכל לייצג אתכם בצורה הראויה והטובה ביותר ובהתאם לכך יפעיל ערוצי פעולה נדרשים וכל זאת על מנת לתקן את העוול שנגרם לכם.

Call Now Button