שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666

במדינה מערבית, מדינה מתוקנת, שימוש בכוח בניסיון להפעיל לחץ על אדם אחר הוא לא חוקי. המקום היחיד בו שימוש בכוח עולה בקנה אחד עם החוק, זה כאשר רשות אכיפת החוק מפעילה כוח בשביל לקיים את החוק. כלומר, השוטרים, הגוף המבצע מטעם הממשלה לאכיפת החוק, רשאים להפעיל כוח במידת הצורך, מתוך שיקול דעת, בסיטואציות מסוימות. מתי נדע כי שוטר עבר על החוק והשתמש בכוח מופרז? איך מגדיר בית המשפט את המונח 'סביר', על כל אלו נדבר בהרחבה במאמר הבא. 

מה המגבלות המוטלות על השוטרים 

המונח 'סביר ' הוא כמובן מובן חמקמק. בכל זאת, פקודת המשטרה מציבה תנאים ברורים לשוטרים, כדי שאלו ידעו מתי ובאיזה אופן הם רשאים להפעיל כוח. אנחנו רוצים לפרט את המגבלות השונות הקיימות על השוטרים שלנו.

שימוש בכוח ייעשה מתוקף דרגתו של השוטר:

כמובן, ככל שמדובר על שימוש בכוח בעל השפעה רחבה יותר, הפקודה להשתמש בו תהיה של שוטר בדרגה גבוהה יותר. לצורך העניין, שוטרים מדרג א לא רשאים להשתמש בכוח בשום צורה. שוטרים מדרג ב, רשאים להשתמש באלה, לבצע מעצרים ובמקרים חמורים להשתמש בנשק בתור מוצא אחרון. רק שוטרים מדרג ג ומעלה רשאים להתיר שימוש במכתזית, בסוסים וכן הלאה. שימוש בכוח סביר הוא קודם כל שימוש בכוח שהוקצה לאותו שוטר ושעבורו הוא קיבל את ההכשרה הנדרשת. 

השימוש בכוח יהיה המוצא האחרון ועל השוטר להסביר בדיעבד מדוע הוא ראה בו מוצא אחרון:

פקודת העונשין קובעת כי בכל מקרה בו לא צריך להשתמש בכוח, השוטר לא יפעיל כוח ללא סיבה. למשל, אם זוג שוטרים קיבל משימה והיא להביא חשוד לחקירה, כל עוד החשוד מסכים לבוא איתם בלי שאלו ישתמשו בכוח, אין להם רשות להפעיל כוח בלתי סביר. אבל, במידה והחשוד מנסה לברוח, אם הוא מאיים על השוטרים ומהווה סכנה ממשית, אז, החוק יקבע כי יש סיבה לשימוש בכוח ולשוטרים תהיה הרשות להפעיל את האמצעים הדרושים לביצוע המשימה. מה שנקרא בשפה המקצועית: שימוש בכוח סביר. 

חשוב לזכור כי השוטרים מקבלים החלטה בתוך שניות בודדות 

החוק כתוב שחור על גבי לבן, אבל המציאות כמובן, מורכבת פי כמה וכמה. השוטרים מבצעים עבודה קשה ומורכבת והם צריכים לקבל החלטה בתוך שניות בודדות לפעמים. לכן, משטרת ישראל מקדישה את מירב המאמצים כדי להכשיר את השוטרים היטב ולתת להם את הכלים הדרושים כדי שאלו ישתמשו בכוח באופן סביר ומידתי. וודאי כאשר מדובר על אירועים נפיצים עם השלכות על החברה כולה. 

האם יש מה לעשות במידה ושוטר הפעיל כוח בלתי סביר 

במקרים בהם השוטרים עצמם פעלו בניגוד לחוק, צוות מח"ש של משטרת ישראל יהיה אמון על חקירה של השוטר והבאת הממצעים. כמובן, לכל אזרח יש את הרשות להגיש תלונה על שוטר במידה וזה פעל באופן בלתי חוקי ואפשר לראות בכך חובה אזרחית. אמנם, בלי משטרת ישראל, המדינה לא תוכל להתקיים כמדינה מערבית. מהצד השני, האינטרס של האזרחים כולם הוא לשמור על הארגון מקצועי ואחראי. הדרך לשם מתחילה בבחירה של האנשים המתאימים לתפקיד. 

תמיד טוב להתייעץ עם עורך דין מנוסה 

כאמור, החוק אולי רשום שחור על גבי לבן, אבל המציאות היא תמיד מורכבת מזה. לכן, ההמלצה שלנו היא לא להסס להתייעץ עם עורך דין מנוסה במידה ונתקלתם בבעיה כזו או אחרת. תמיד טוב להבין מה האפשרויות העומדות בפניכם ולפעול לטובת האינטרסים שלכם והאינטרסים של כלל הציבור. 

Call Now Button