שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
page

כיצד נערכים לצורך בניית ממד בפרויקט תמ"א 38

מאת: צוות האתר

הקדמה: תכנית תמ"א 38 (תכנית מתאר ארצית מס' 38) נועדה לחזק מבנים בישראל מפני רעידות אדמה. במסגרת תמ"א 38, רשאים בעלי בתים להתקשר עם קבלנים לצורך חיזוק בתיהם, בתמורה להענקת זכויות בניה לקבלן. במסגרת התקשרות זו, שנערכת בדרך של משא ומתן, רשאים הדיירים להתמקח עם הקבלן על בניית ממד בדירותיהם, אשר יתרונותיו הינם הרחבת הדירות, תרומה לחיזוק הבית מבחינה הנדסית וכמובן- העלאת ערך הנכס.

שלבי ביצוע תמ"א 38

לצורך הצטרפות לתכנית תמ"ה 38 יש לערוך ראשית את הבדיקות הבאות:

1. בדיקת שנת בניית המבנה. יש לוודא כי המבנה נבנה לפני שנת 1980.

2. בדיקה כי אכן ישנה הסכמת הדיירים לשם ביצוע תמ"א 38.

3. החתמת הדיירים על הסכמתם לקבל הצעות על ידי קבלנים לצורך ביצוע תמ"א 38.

4. בדיקת הצעות הקבלנים- מחירים, לוחות זמנים, ערבויות, ניסיון קודם. רצוי אף לקבל המלצות עבור הקבלן.

5. ביצוע עבודות בבית המשותף בהתאם לאחוז הדיירים שהסכים לביצוע פרויקט תמ"ה 38. לשם ביצוע עבודות שונות, נדרש אחוז הסכמה שונה.

6. עריכת חוזה מול הקבלן.

7. התחלת העבודות על פרויקט תמ"ה 38.

הערה: תכנית תמ"א 38 לא תחול על מבנים שאינם מאוישים באופן תדיר, וכן לא תחול על בניינים נמוכים (עד שתי קומות) אשר בנויים על שטח של עד 400 מ"ר ובניינים שניתן צו סופי להרסם.

מה ניתן לבנות במסגרת תמ"א 38?

הועדה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רשאית לאשר את התכניות הבאות במסגרת פרויקט תמ"א 38:

1. חיזוקו של המבנה על ידי הוספת דירות חדשות, על גג הבניין או באגף נפרד.

2. חיזוקו של המבנה ללא הוספת דירות חדשות.

3. חיזוקו של המבנה על ידי הרחבתן של הדירות הקיימות, לרבות בניית ממד.

4. חיזוקו של המבנה והוספת מרפסת.

5. הוספת מעלית למבנה.

6. הוספת פתרונות חניה עבור הדירות החדשות והדירות הקיימות, במידה והדבר אפשרי.

הזכות לבנות ממ"ד במסגרת תמ"א 38

במסגרת פרויקט תמ"ה 38, לדיירים ניתנת האפשרות בניית ממד. במסגרת מטרתה של תכנית תמ"א 38 להיות אטרקטיבית בעיני הדיירים ובעיני הקבלן, דיירים בבית משותף, רשאים כאמור לבצע בניית ממד, וכן מעלית ומרפסת לביתם. אין חובת בניית ממד והדיירים רשאים לבדוק את הכדאיות הכלכלית שבהקמתו. עם זאת, יש לזכור כי בניית ממד תורמת לחיזוק הבית המשותף וכמובן תורמת להעלאת ערכו הכלכלי של הבית המשותף.

מדוע רצוי לבנות ממ"ד במסגרת תמ"א 38?

בניית ממד במסגרת תמ"ה 38 היא למעשה הטבה עבור הדיירים. גודל הממ"ד יהיה עד 12 מ"ר. בניית ממד בבית נחשב לשיפור הבית, במיוחד נוכח המצב הביטחוני הישראלי, אך לבניית ממד יתרון נוסף. מלבד הענקת שקט נפשי יחסי מפני איומים ביטחוניים, בניית הממ"ד למעשה מחזקת את מבנה הבית המשותף עצמו מפני רעידות אדמה. אופן בניית הממ"ד תורמת לשיפור חיזוק הבית. כמו כן, הוספת ממ"ד היא למעשה הוספת מטרים רבועים לבית על ידי הוספת חדר חדש ומשופץ. בניית הממ"ד נהנית מפטורים כגון פטור ממס שבח ופטור מ90% ממס ההשבחה.

קבלן המתקשר עם דיירים לפי תכנית תמ"ה 38, יהיה בעל תמריץ גבוה יותר לבניית ממ"ד במידה והפרויקט יהיה רווחי עבורו. באזורים מבוקשים, מאחר והרווחיות הפוטנציאלית לקבלנים הינה גדולה, ולפיכך, יש להם אינטרס לקבל את אותן זכויות בניה בבית המשותף, יהיה קל יותר לדיירים "לשכנע" את הקבלן להוסיף לדירותיהם ממ"ד, במסגרת המשא ומתן שנערך עם הקבלן.

סיכום: לצורך ביצוע תמ"א 38 יש לעמוד בדרישות מסויימות המכשירות את המבנה להצטרף לפרויקט, לרבות קבלת הסכמת הדיירים. במסגרת הפרויקט, ניתן לבנות ממ"ד. יתרונותיה של בניית ממ"ד היא חיזוק המבנה והגדלת הדירה.

Call Now Buttonדילוג לתוכן