שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
page

חוזה נדל"ן: דגשים וטיפים חשובים

לקנות דירה, בית או מגרש, זה אחד הצעדים הכי מרגשים, חשובים אך גם מורכבים בחיים. בעסקאות מהסוג הזה, חייבים לחתום עם חוזה מסודר. הדבר נכון, כמובן, גם כאשר מוכרים נכס כזה או אחר. הדגשים והטיפים הבאים יעזרו לכם במשימה, בין אם אתם מוכרים נכס ובין אם אתם עומדים לקנות אחד.

לא לחתום לפני שתדעו יותר על המשכנתא

זיכרו שאחרי שחותמים על חוזה, זה מאוד קשה ולפעמים בלתי אפשרי כמעט לבטל אותו. לכן, חתמו על חוזה רק כאשר אתם יודעים בדיוק שזו הדירה או זה הבית שאתם רוצים. ולא פחות חשוב, דעו מראש שתוכלו לממן את הרכישה. קחו ייעוץ משכנתאות, בדקו כמה חסכונות יש לכם. בדקו כמה עולה הנכס וגם גם עולות ההוצאות הנלוות (כגון שכר טרחה לעורך הדין, עלויות שיפוץ הבית אם מדובר בבית יד שניה וכדומה).

זהירות מזיכרון דברים

אם בעל נדל"ן מבקש מכם לחתום עם זיכרון דברים עוד לפני ששוחחתם עם עורך דין, כדאי להיזהר. עורכי דין מסבירים כי במקרים רבים זיכרון הדברים מנוסח כמו חוזה לכל דבר. זאת אומרת שאם תרצו לסגת מהעסקה, יוכלו לתבוע אתכם על הפרת חוזה. גם לפני שחותמים על זיכרון דברים, כדאי לקבל ייעוץ משפטי ולוודא שאתם מבינים בדיוק על מה אתם חותמים ומה אומר כל סעיף.

לא להסתפק בחוזה סטנדרטי

בכל מיני אתרים באינטרנט ניתן למצוא חוזים לעסקאות נדל"ן מכל מיני סוגים. חוזים למכירת דירות, חוזים להשכרת נכס, חוזים לרכישת חנויות וכדומה. לכאורה, בעסקאות רגילות אפשר להסתפק בחוזה סטנדרטי, אבל זה לא מדויק. לכל עסקה יש מאפיינים משלה, וטעות בחוזה יכולה לגרום לצרות בשלב מאוחר יותר. כדאי מאוד להיעזר בעורך דין, הן כקונים והן כרוכשים, על מנת שיכין חוזה מפורט לפי פרטי העסקה ומאפייני הנכס. כמו כן, עורך דין יכול לסייע בהעברת התשלום מהקונים למוכרים. הדבר יכול להיעשות על ידי שמירת הכסף בנאמנות, במקביל לביצוע פעולות משפטיות נדרשות (כגון רישום הערת אזהרה בטאבו, על שם קוני הנכס).

עוד טיפים חשובים לרוכשים ולקונים

יש עוד כמה דגשים שיעזרו לכם אם אתם עומדים לרכוש או למכור נכס בקרוב:

  1. ברכישת נכס מקבלן, אל תסתפקו בעורך הדין של הקבלן. עורך דין הוא לא גורם ניטרלי וחשוב להיעזר בעורך דין נפרד שמייצג אתכם.
  2. ברכישת נכס מקבלן או ממוכר פרטי, מותר ולפעמים רצוי לקונה להכניס שינויים בחוזה.
  3. חוזה תקין עשוי להכיל סעיפים שנקראים סעיפים יסודיים. אם קורית הפרה יסודית של ההסכם, זו הדרך לדאוג שהוא יבוטל.
  4. לפני חתימה על חוזה, כדאי לדעת היטב מהו ערך הנכס. שמאי מקרקעין הוא איש המקצוע שיש לו היכולת המקצועית להעריך מחירי נכסים בצורה טובה ונאמנה.
Call Now Buttonדילוג לתוכן