שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
page

הדרך אל הגלימה –  מצב עורכי הדין בארץ

מאת: שירה אלה

טובים ורבים כבר כתבו ודיברו על מצב עורכי הדין בישראל אך נדמה שפתרון אין בנמצא. כיום, גם אנשים אשר אינם עורכי דין, יודעים ומודעים היטב להשפעותיה של ההצפה במקצוע, על מצבם של עורכי דין וממתינים יחד אתנו לאור בקצה המנהרה.

בניגוד לסברה הרווחת, ההצפה פוגעת בכל עורכי הדין, מן הדור הצעיר, העושה את צעדיו הראשונים בשוק העבודה ועד לעורכי דין וותיקים, עצמאים או שכירים, בעלי ניסיון מקצועי ומומחיות בלתי מעורערת.

מרביתם של עורכי דין צעירים, מבקשים לעבוד כשכירים בשנותיהם הראשונות במקצוע, אולם בשל ההצפה, ירדה משמעותית רמת השכר וכמובן, מספר המשרות. אלו מקשים מאוד על ההשתלבות הראשונית במקצוע וגורמים לתופעות בלתי רצויות כגון פתיחת משרד עצמאי, בטרם נרכש הניסיון המתאים או הסבה מקצועית בשלב מוקדם.

הקושי למצוא עבודה  עם שכר מתגמל בשוק עריכת הדין, קיים גם אצל עורכי דין וותיקים יותר, אך היות שבשלב זה בקריירה, עובד חלקם הנכבד כעצמאים במשרד עורכי דין משלהם, הפגיעה המרכזית מן ההצפה, נובעת מירידה בהיקף ההכנסות. התחרות שנוצרה בין עורכי דין, מעמידה את הלקוח בעמדת מיקוח טובה מאוד, דבר אשר מצריך מעורכי הדין להוריד את גובה שכר הטרחה בעשרות אחוזים, על מנת לשמר את הלקוחות הקיימים ולגייס לקוחות חדשים.

אם לא די בכך, ההצפה משפיעה גם על הדרך אל קבלת הגלימה ומיד נספר על כך בהרחבה.

השתלבות ראשונית במקצוע

ההצפה במקצוע עריכת הדין, יצרה פער אדיר בין מספר המשרות הפנויות לעורכי דין צעירים, לבין מספר דורשי העבודה. במצב דברים זה, השכר המוצע לעורך דין מתחיל, הוא נמוך ואיננו משקף את העבודה המאומצת לה נדרשים עורכי דין בתפקידם.

מציאות זה מציבה למעשה בפני עורכי דין צעירים, שלוש אפשרויות:

1. התפשרות על השכר : מרביתם של עורכי הדין בוחרים באפשרות זו, בלית ברירה. חלקם, אף עובד בעבודה נוספת, בכדי לשמור על רמת חיים סבירה.

2. פתיחת משרד עצמאי : המבקשים לייצר הכנסה גבוהה יותר, פונים אל דרך עצמאית, בשלב מוקדם מאוד בקריירה. לעיתים, מדובר בסיפור הצלחה, אך לא פעם, נכשל ניסיון זה, בעודו מותיר עורכי דין רבים, עם חובות גדולים, תוך שהם נאלצים לכתת רגליהם חזרה, אל שוק העבודה.

3. הסבה מקצועית : בשנים האחרונות, אני נתקלת רבות בעורכי דין אשר מחליטים, בשלב מוקדם מאוד, לעשות הסבה מקצועית ומתחילים ללמוד לתואר ראשון, חדש לגמרי.

לעיתים, נעשית בחירה זו מתוך החלטה כי עריכת דין אינה מתאימה להם. אולם, במקרים רבים אחרים, נובעת החלטה זו מתוך תסכול גדול ממצבו של המקצוע, תוך הבנה כי עיסוק בעריכת דין היא במובנים רבים מאבק הישרדותי יומיומי.

עורכי דין וותיקים מדווחים –  ירידה דרסטית בהכנסות

ההשפעה המרכזית של ההצפה על עורכי דין וותיקים, בעלי משרדים עצמאים, היא הירידה המשמעותית בהכנסות המשרד.

ראשית, עורכי דין מוצאים עצמם במרוץ אחר שמירת הלקוחות הקיימים כאשר משמעותו של מרוץ זה, הלכה למעשה, הואהצורך להשקיע יותר בכל לקוח ולתת הנחות משמעותיות בשכר הטרחה, על מנת שלא לאבדו למשרד אחר.

שנית, גיוס לקוחות חדשים הפך לקשה יותר מאשר בעבר, בשל התחרות האדירה שבין עורכי דין. ההצפה הציבה את הלקוח בעמדת מיקוח טובה מאוד, כאשר מרביתם של עורכי דין, אינם גובים שכר טרחה עבור פגישת ייעוץ ראשונה, מחשש לאבד את הלקוח. כך יכול הלקוח לעשות סקר שוק מקיף אצל מספר רב של עורכי דין, בעוד עורכי דין משקיעים שעות עבודה רבות, ללא כל תמורה וזאת מתוך תקווה, שהלקוח ישוב אל משרדם, בסופו של יום.

השפעת ההצפה על קבלת הרישיון

בשל ריבוי עורכי הדין בארץ, החליטה לשכת עורכי הדין, כי ראוי להציב קשיים בדרך אל קבלת הרישיון, על מנת לצמצם את מספרם של עורכי דין בארץ.

בשל כך, הפכו בחינות הלשכה, בשנים האחרונות, לבלתי הוגנות כאשר המטרה היא כפולה : צמצום מספר העוברים בכל בחינה ויצירת גורם הרתעה מפני לימודי משפטים.

הצצה קטנה במספרים, תגלה לנו כי אין כל שינוי, בוודאי לא שינוי משמעותי, במספר הסטודנטים למשפטים ובמספר עורכי דין.

הסיבה לכך פשוטה. מתמחה אשר עבר את כל הדרך, יבחן בבחינות הלשכה כמה פעמים שיידרש, עד שיעבור ויקבל את רישיון עריכת הדין.

באשר למספר הסטודנטים למשפטים, יהיו בחינות הלשכה מכשילות כשיהיו, לא נראה צמצום במספר הסטודנטים, כל עוד ישנן כל כך הרבה מכללות למשפטים.

ריבוי המכללות הוביל לכך כי בחלקן, תנאי הקבלה מינימאליים ביותר, עובדה המאפשרת ליותר ויותר אנשים, להתקבל ללימודי משפטים ולהפוך לעורכי דין.

המסקנה המתבקשת היא כי המחסום אינו צריך להיות בחינות הלשכה, אלא ריבוי המוסדות של לימודי משפטים, המכשיר עורכי דין.

סוף דבר

מצבם של עורכי דין בישראל, בכל שלבי הקריירה, איננו מאיר פנים. רמת השכר לשכירים נמוכה ביותר ואיננה משקפת את מידת ההשקעה של עורכי דין בעבודתם. ציבור עורכי הדין העצמאים, חווה ירידה חדה בהכנסות וקושי גדול בשימור לקוחות ובגיוס לקוחות חדשים. פעולותיה של לשכת עורכי הדין לצמצום מספרם של עורכי דין לא צלחו וברור לכל, כי יש צורך לנקוט בצעדים אחרים לשיפור המצב הקיים כיום.

Call Now Buttonדילוג לתוכן