שרותי נוטריון אקספרס

משרד עורכי דין ונוטריון משה אלפסי
שירותים ותרגומים נוטריונים - 03-7266666
נוטריון - המדריך השלם
נוטריון - ערך מוסף
נוטריון - שירותים ותרגומים 03-7266666
post

עבירות בניה והדרך להתמודד איתם

ביצוע עבירות בנייה הוא סיכון גבוה מאוד. נדמה לפעמים שהרשויות פועלות בתחום זה במרץ מוגבר, יותר מאשר בתחומים אחרים, ואולי חמורים יותר. אך בסופו של דבר, בין אם אנחנו מסכימים ובין אם לא, הרי שהמציאות היא כזו – עבירות בניה כמו חריגות בניה או בניה ללא היתר יכולים להוביל לצווי הריסה, ניתוק מתשתיות, ואפילו בכתב אישום פלילי. לפני שנמשיך – חשוב לדעת כי לא הכול שחור, וכי יש לעיתים קרובות דרכים חוקיות ומסודרות לטפל בעבירות שכבר נעשו, ולצאת מהצד השני ללא נזק (או בנזק מזערי).

אם אתם רוצים להימנע מקנסות במקרה הטוב ומצרות גדולות יותר במקרה הרע, אתם רוצים לדעת מראש מה החוק מאפשר ומה לא, אתם רוצים ליווי מקצועי של חברה שמתמחה בקבלת ההיתרים הנרחבים ביותר ובזמן הקצר ביותר, ואתם אולי כבר צריכים עורך דין.

עבירות הבניה ה"פופולריות" בישראל כוללות, בין היתר:

  • פיצול דירות – בעבר מדובר היה בתופעה עירונית בלבד, אך כיום, עם הצורך הגובר בפתרונות דיור גם בפריפריה, וההזדמנות לכסף קל משכירות גבוהה יותר, הרבה אנשים מפצלים את הדירות והבתים הפרטיים שלהם לכמה ומה יחידות, ופותחים עסק שכירות לא חוקי בעליל.
  • פלישה לחצר –במקומות שונים בישראל דיירי קומות הקרקע רואים לנכון כי הגינה שנמצאת ממש מחוץ לחלון שלהם מבוזבזת, וחבל. יותר ויותר אנשים פשוט פותחים את החלון לכדי דלת, סוגרים חומה נמוכה סביב חלק מהגינה או הגינה כולה, מרצפים, שמים ריהוט, ופשוט מנכסים לעצמם חלקת אדמה זו השייכת או למנהל או לבניין כולו.
  • בניית דירת גג – תופעה נפוצה בעיקר במרכזים האורבניים, ובעיקרה בתל-אביב, כאשר בעלי הגג או אפילו בעלי כל הדירות בבניין החולקים את גג הבניין, מחליטים לבנות דירה קטנה על הגג וליהנות מרווחי השכירות, בצורה לא חוקית כמובן, ללא אישורים שכך או כך כנראה לא יינתנו מלכתחילה.
  • סגירת מרפסת – הרבה מאוד בתים בישראל כוללים מרפסת פתוחה. ככה זה כשבונים בארץ קייצית רווית שמש, בארץ בה אנשים אוהבים לשבת בחוץ, אבל אוהבים להיות בבית, ובקיצור, אוהבים לשבת במרפסת. הפיתוי לסגור את המרפסת גדול. לעיתים בשביל להפוך אותה למרפסת חורף, אבל לעיתים פשוט כדי לזכות בעוד חדר בדירה.

אז מה עושים כדי לפתוח עבירות בניה שכבר נעשו?

החוק לעיתים מאפשר להכשיר את השרץ, ולקחת את המחדל בתהליך שיהפוך אותו לחוקי לגמרי. זה לא תמיד אפשרי, אבל כשזה אפשרי – כדאי לעשות את זה, ויפה שעה אחת קודם. הצעד הראשון הוא כמובן לבדוק בצורה מסודרת מול הרשות המקומית מה האפשרויות להכשרת עבירות בניה, אם בכלל.

אם הרשות מאפשרת הכשרת חריגות בניה שונות, אתם תקבלו מהאגף לפיקוח על הבניה את ההנחיות כיצד יש לפעול. אם תפעלו בהתאם לכללים, בליווי מקצועי משפטי, קיים סיכוי סביר שתוכלו לסיים את הסאגה על הצד הטוב ביותר.

Call Now Buttonדילוג לתוכן